logo

Sıkça Sorulan Sorular

Peki dalış yapmak isterseniz bu malzemelerin hepsini almak zorunda mısınız?

Dalışa başlamak için kişisel malzemeler diyebileceğimiz maske, şnorkel ve palet almanız, dalışa gideceğiniz zaman yanınıza şortunuz , havlunuz ve terliğinizi götürmeniz yeterli olacaktır. Diğer bütün teknik malzemeler dalış merkezleri ve tekneler tarafından sizler için temin edilmektedir. Fakat ilerleyen zamanlarda kendi malzemelerinizi almanızı tavsiye ederim. Bir şöför olarak nasıl bir arabayı kullanmaya alıştığınızda, farklı bir araç kullanırken ilk başta aracı kullanırken yadırgarız. Bir süre sonra alıştıktan sonra o araca da adapte oluruz. Dalıştada alıştığınız malzeme ile dalmakta bu örneğe benzer. Alıştığınız konfor ile dalmak her zaman bizim için avantajdır. Suyun içinde daha iyi denge ve sorunsuz dalışlar yapmamızı sağlar. Bu yüzden her dalıcıya tecrübeleri ilerledikçe kendi malzemesini almasını tavsiye ederim.

Dalış yapmak ve dalış eğitimi almak pahalı mıdır?

İnsanlar arasında genellikle zengin sporu olarak yanlış bir algı oluşmuştur. Dalış eğitimi almak insanların haftasonu faaliyetlerinde ya da hobilerinde harcadıkları miktarlara oranla gayet az bir ücret içermektedir. Hafta sonları ise alınan eğitimlerden sonra eşsiz mavi denizlere yelken açmanız, şehrin stresi içerisinde geçireceğiniz bir haftasonu maliyetinden daha azdır. Ve size vereceği huzur ve enerjinin ise maddi bir karşılığı yoktur.

Başlangıç seviyesi dalış kurslarının fiyatları ortalama bir fotoğraf makinesinden ,cep telefonundan, bir güneş gözlüğünden, yeri geldiğinde bir aylık maç biletinden daha ucuzdur.

Eğitimler neticesinde alacağınız sertifikalar ise sizlere sualtının kapılarını açan bir pasaporta dönüşecektir.

Dalış yapmak tehlikeli midir?

Dalış yapmak çoğu spora oranla kurallarına uyulması durumunda tehlikesizdir. Trafikte araba kullanırken ya da yaya olarak karşıdan karşıya geçerken eğer kurallara uymaz iseniz kaza geçirmeniz muhtemeldir. Dalış sporu da bu verdiğimiz örnek gibi kurallarına uyulması durumunda tehlikesiz ve insan sağlığına olumlu katkıları olan bir spordur. Trafik kazalarında oluşan yaralanmalı ve ölümlü kazaların oranı ya da uçak kazalarının oranına göre dalış sporunda oluşan kaza oranı milyonda bir denilecek kadar azdır.

Herkes Dalış Yapabilir mi?

14 Yaşını doldurmuş olan (18 Yaşından küçükler için velisinin onay belgesinin alınması durumunda) , sağlık kurumlarından donanımlı dalışa engel bir durum olmadığını içeren sağlık belgesi alan herkes dalış yapabilir. Dünya geneline bakacak olursak, sportif amaçlı dalışlara başlama yaşı 8-10 yaş olarak kabul edilmektedir. Ülkemizde ise dalışa başlamak için en az 14 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir.

Dalış Eğitimi almak ve öğrenmek zor mudur?

Tüm aktiviteler gibi dalışta öğrenmesi zor bir aktivite değildir. Ancak ilgi , biraz zaman ve çaba gerektirir.
Dalış kurslarında eğitmen ve video eşliğinde Teorik Bölüm , Sığ Su (Havuz veya havuz koşullarını sağlayan deniz) ve Açık Deniz dalışları yapılmaktadır. Kurslar katılımcıları dikkate alarak inanılmaz derecede esnek düzenlenebilmektedir. Sığ ve açık deniz dalışlarınızı ise haftasonu turları ile yaparak kısa bir süre içerisinde sertifikanızı alabilirsiniz.

Peki bir hobi olarak dalış yapmak, size neler kazandıracak?

Siyah karo (iskambil) İş hayatının insan hayatına getirdiği en büyük tehlike strestir. Bu stresi tamamen düşüncelerinizden ve bedeninizden uzaklaştırarak rahatlamanızı sağlayacak araç dalıştır. Su altında tek duyduğunuz şey nefes alıp verişiniz ve deniz canlılarının çıkarttıkları seslerdir. Bu seslere bir de mavinin büyüsü ve gizemi eklenerek her şeyi unutmanızı sağlar. Dalış dertlerinizi su üstünde bıraktığınız doğal bir terapidir.

Siyah karo (iskambil) Sualtının, gündelik hayatta yaşadığımız dış dünyamızın gürültüsüne inat sessizliği, canlıların, su altı bitkilerinin renkliliği ve güzelliği sizi huzura götürür. İrili ufaklı bir sürü canlıyı bu eşsiz güzellik içerisinde izlerken günlük hayatta beyninizi meşgul eden aslında anlamsız olan şeyleri unuttuğunuzu ve yeniden doğduğunuzu hissedersiniz.

Siyah karo (iskambil) Dalışı öğrenirken hayat boyu gerekli olan fizik, fizyoloji ve ilk yardım gibi bilgileri öğrenir ve tekrar edersiniz. Hatta PADI dalış sistemi içerinde yer alan ilk yardım eğitimini alarak EFR sertifikası sahibi olabilirsiniz. Bu sertifika sayesinde de hiç ummadığınız bir anda , bir dalıcı gözü ile öğrendiğiniz kazazedeye müdahale, suni solunum ve kalp masajı gibi hayati öneme sahip uygulamalar, bilgi ve beceriler ile bir insan yaşamını kurtarabilirsiniz.

Siyah karo (iskambil) Dalış eğitimleri ve tatil yörelerine yapılacak gerek yurt içi gerek yurt dışı dalış programları vasıtası ile yeni insanlar tanır, yeni arkadaşlar edinirsiniz. Dalış teknesine gelip sizinle birlikte dalış yapan insanların çoğunun sizinle pek çok ortak noktası olduğunu görecek ve çıkarsız olan bu arkadaşlığın sıcaklığına şaşıracaksınız. Dalış teknelerinde özellikle dalış sonrası insanların birbirleri ile sualtında gördükleri güzellikleri paylaşırken hemen siz de konuşup bu sıcaklığın bir parçası oluverirsiniz. Sonra bir anda büyük bir dalıcı ailesi içerisinde bir çok arkadaş edindiğinizi fark edeceksiniz. Belki de bu faaliyetler sayesinde hayatınızın aşkı ya da hayatınızın en büyük arkadaşı ile tanışacak ve yıllar sonra hatıralarınızda dalış teknesinde tanıştığınızı ve birlikte maviliklerin eşsiz güzelliklerine birlikte tanıklık ettiğinizi anlatıyor olacaksınız.

Siyah karo (iskambil) Dalış sayılarınızı arttırdıkça farklı yerlerde dalmak için seyahat edeceksiniz. Bir süre sonra seyahat çantanızdan maske, palet ve şnorkeliniz eksik olmayacak. İlerleyen aşamalarda da dalış malzemeleriniz çantanızın büyük bir kısmını kaplayacak, diğer eşyalarınız önemini yitirecektir. Seyahat tercihlerinizi belirleyen ölçüt dalış olacak, gezmeyi, seyahat etmeyi dalışla birlikte daha çok seveceksiniz. Bir süre sonra Hafta sonu tatilinde Kaş’a Ayvalık’a Saroz’a Çeşme’ye dalış programı yapmak hafta içi en stresli anlarınızda sizi rahatlatan bir düşünce olacaktır. İlk izninizde ise bir anda belki de hiç yurtdışına çıkmamış olmanıza rağmen kendinizi dalış tutkusu neticesinde Sharm El Sheikh, Phuket, Raja Ampat gibi dünyanın en gözde dalış bölgelerine giderken bulacaksınız. Bu arada unutmadan Sharm El Sheikh’e giderseniz, bir yolunu bularak Kahire’ye geçip Mısır Piramitlerini ve Mısır Müzesini görmeden geri gelmeyin. Unutmayın ki dalış aktivitesi turizm sektörünün büyük bir parçasıdır. Dünyanın en önemli müzelerinden birisi olan kahire müzesine gelen ziyaretçi sayısı Sharm El Sheikh’e giden dalıcı sayısının ancak 10 da 1 i kadardır. Phuket’e veya Raja Ampat’a giderseniz de kültürünüze yakın unsurların ve yine bir aile sıcaklığının getirdiği mutlulukla karşılaşınca sakın şaşırmayın. Yapmış olduğunuz bu faaliyetler zamanla sizi bir gezgine dönüştürecektir.

Siyah karo (iskambil) Sualtı dünyasının büyüsü ile denizlerimize ve çevreye daha duyarlı bir birey haline gelirsiniz. Bu güzel yaşama tanıklık ettiğiniz anlarda bir pet şişe ya da bir teneke kutu sizi daha duyarlı bir hale getirdiğini, kendinizi ekolojik hayata daha duyarlı ve yeni nesle örnek olan bir birey olmaya başladığınızı fark edeceksiniz. Çocukluğumuzdan beri birlikte büyüdüğümüz JAWS filmler ile bizlere büyük korku salan köpekbalıklarının, nesli tükenmekte olan ve ülkemizde 400 civarında iken şuanda sadece 50-60 bireyin kaldığı Akdeniz Foklarının da (monacus monacus) bizler gibi doğanın eşsiz varlıkları olduğunu görecek ve onların da yaşam alanlarının korunması ve yaşam hakları olduklarını fark edeceksiniz. Dalışa başlamanız için bu yazdıklarımın dışında da birçok sebep bulmak mümkündür. Hayatınızın şu anına kadar dalışa başlamadıysanız, bu eşsiz güzelliklere tanık olmak için geç kalıyor olabilirsiniz.

Bu nedenle sizde kendinize ve sevdiklerinize bir hediye vererek dalışa başlamak isterseniz ve daha fazla bilgi almak istiyorsanız iletişim bilgilerim aracılığıyla bana ulaşabilirsiniz.

Eğer dalış eğitimi almak için karar verdiyseniz ya da zaten dalgıçsanız!…

Mavinin derinliklerinde buluşmak üzere keyifli dalışlar…

Celal Buğra Demirel